.
Listy do redakcji. "Nauczyciele nie s± w stanie uzyskaæ etatu w 3-4 szko³ach"
"Zbyt ma³o siê mówi o problemach zwi±zanych z obecnym brakiem godzin dla nauczycieli likwidowanych gimnazjów i wygaszanych oddzia³ów gimnazjalnych. (...) Niejednokrotnie nauczyciele z kwalifikacjami do nauczania kilku przedmiotów nie s± w stanie uzyskaæ etatu nawet w 3-4 szko³ach w obrêbie jednej gminy przy pensum 18-godzinnym" - pisz± w li¶cie do naszej redakcji "nauczyciele z katowickiej szko³y".
Foto: Pawe³ Pawlik / Onet Strajk nauczycieli
Wiele naszych tekstów powstaje dziêki Waszym listom. Zwracacie w nich uwagê na problemy, którymi warto siê zaj±æ i przedstawiæ je opinii publicznej. Gor±co zachêcamy do nadsy³ania listów pod adres
listydoredakcji@redakcjaonet.pl.
Poni¿ej publikujemy tre¶æ ca³ego listu:
Chcemy poruszyæ sprawê propozycji rz±dowej dotycz±cej rozszerzenia pensum nauczycielskiego do 22/24 godzin oraz zarobków nauczycieli. Nie jest prawd±, ¿e nie mo¿na rozmawiaæ o zwiêkszeniu pensum w przysz³o¶ci, ale rz±dowa propozycja stawiana w tym roku jest ¿enuj±ca, bo godzin na etaty dla nauczycieli w wielu szko³ach w rzeczywisto¶ci obecnie nie ma. Jest to kolejny nieprzemy¶lany pomys³ rz±du dotycz±cy "uzdrowienia" polskiej o¶wiaty.
Zbyt ma³o siê mówi o problemach zwi±zanych z obecnym brakiem godzin dla nauczycieli likwidowanych gimnazjów i wygaszanych oddzia³ów gimnazjalnych. Na 18-godzinne pensum niejednokrotnie sk³ada siê praca w kilku szko³ach, czêsto bardzo oddalonych od siebie.
Z powodu reformy przeprowadzonej przez Pani± Minister Annê Zalewsk± czê¶æ nauczycieli, g³ównie z wygaszanych gimnazjów, traci pracê lub podlega ograniczeniu etatu na przyk³ad do po³owy wymiaru godzin (lub mniej). W tej sytuacji nauczyciele otrzymuj± odpowiednio mniejsze wynagrodzenie zgodnie z "Przepisami wprowadzaj±cymi ustawê - Prawo o¶wiatowe". Bie¿±cy rok zwiêksza ten problem ze wzglêdu na zakoñczenie nauczania w klasach gimnazjalnych.
Niejednokrotnie nauczyciele z kwalifikacjami do nauczania kilku przedmiotów nie s± w stanie uzyskaæ etatu nawet w 3-4 szko³ach w obrêbie jednej gminy przy pensum 18-godzinnym. W roku 2019/2020 mo¿e byæ jeszcze gorzej. Epatowanie spo³eczeñstwa ¶rednimi nauczycieli to demagogia. W naszej szkole na 43 nauczycieli nikt nie zarabia rzekomych 5 tys. z³. Sytuacja ekonomiczna nauczycieli przed reform± nie by³a tak dramatyczna, gdy¿ wiêkszo¶æ z nas mia³a nadgodziny, obecnie "z pustego i Salomon nie naleje"
.
Z powodu reformy przepad³ dorobek i wypracowane sukcesy nauczycieli gimnazjów i ich uczniów. Pedagodzy z wieloletnim sta¿em, nagrodami za osi±gniêcia dydaktyczne borykaj± siê obecnie z problemem zatrudnienia na pe³nym etacie w jednej szkole. Dodatkowo nikt nie liczy czasu przejazdu miêdzy szko³ami i poniesionych kosztów (paliwo, bilety). Czas pracy nauczyciela wyd³u¿a siê znacz±co.
W przypadku ³±czenia etatów w kilku szko³ach trudno efektywnie pe³niæ rolê wychowawcy, nauczyciela z pasj± w klasach licz±cych oko³o 30 uczniów na ró¿nym poziomie. W ka¿dej ze szkó³ obowi±zuj± konferencje Rad Pedagogicznych, szkolenia, zebrania i konsultacje z rodzicami, wycieczki z ca³odobow± opiek±, organizacja wydarzeñ zwi±zanych z funkcjonowaniem szko³y (nieodp³atne zajêcia dodatkowe, akademie, konkursy, olimpiady przedmiotowe, dni otwarte, festyny, dyskoteki itp.).
Propozycja w³adz dotycz±ca wzrostu pensum spowoduje kolejne zwolnienia nauczycieli. "Ogromne pieni±dze" sugerowane przez rz±d to oszustwo. W latach rz±dów PiS (2015-2019) minimalne wynagrodzenie w gospodarce wzros³o z 1750 z³ do 2250 z³ tj. o 28,6 proc.. W tym samym czasie zasadnicze wynagrodzenie nauczycieli (po podwy¿kach z 2019 r.) wzros³o zaledwie o 12 proc. - stawka nauczyciela mianowanego z 2647 z³ do 2965 z³ brutto, dyplomowanego z 3109 z³ do 3483 z³ brutto. Ostatnie podwy¿ki, to kwota maksymalnie 166 z³ brutto (dla nauczyciela dyplomowanego).
Jako nauczyciele nie godzimy siê na upraszczanie problemu ze strony rz±du i wprowadzanie w b³±d opinii publicznej na temat naszej pracy i zarobków.
Strajkuj±cy nauczyciele z katowickiej szko³y
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/strajk-nauczycieli-listy-do-redakcji-nauczyciele-nie-sa-w-stanie-uzyskac-etatu-w-3-4/jlzn6c9.