Tatiana Pitak (Fiedosichin)
Figura Matki Bo¿ej jest pe³na wyrazu i si³y artystycznej, ale czy to wystarczy³o, aby ukryta gdzie¶ w przedsionku klasztoru sta³a siê nagle tak bardzo znana?
Klasztor franciszkañski nie by³ przecie¿ - zw³aszcza w drugiej po³owie XVIII w. - miejscem pielgrzymkowym.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Z zapisków kronikarskich mo¿na wywnioskowaæ, ¿e kult Matki Boskiej Brzemiennej (Bia³ej Pani) rozpocz±³ siê spontanicznie i samoistnie bez sztucznego " wymuszania" czci maryjnej.
W zapiskach jest równie¿ mowa o cudach, ale w toku poszukiwañ nie natrafiono na ¶lady szafek zawieraj±ych wota, tak¿e ¿adnego opisu cudów. Jednocze¶nie nie mo¿na wykluczyæ, ¿e takie cuda mia³y miejsce, szczególnie w okresie do powstania styczniowego w 1863 r.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
W³adys³aw Pitak
Klasztor franciszkañski w Wilnie gromadzi³ w czasie zaborów modl±cych siê o wolno¶æ Polski. Nabo¿eñstwa,kazania i modlitwy wlewa³y nadziejê w serca Polaków i rozbudza³y pragnienie szybkiego pokonania wroga.
W czasie powstania styczniowego klasztor by³ miejscem zarzewia antycarkiego i antyrosyjskiego buntu. To zosta³o zauwa¿one i zd³awione przez w³adze carskie.
W 1863 r. wydano rozkaz kasaty zakonu franciszkanów, konfiskaty ko¶cio³a i klasztoru, nadto nakazano zniszczyæ figurê. Ostatecznie figura NMP pozosta³a na swoim miejscu, choæ kilka razy by³a wiêziona i zamurowywana.
Od kilku lat Bia³a Pani ma swoj± (piêkn±) kaplicê w zrujnowanym jeszcze ko¶ciele oo. Franciszkanów w Wilnie. Coraz wiêcej Polaków i Litwinów, a tak¿e wielu obcokrajowców odwiedza ³askami s³yn±c± Madonnê i powierza Jej swoje troski, zmartwienia i rado¶ci.
Ko¶ció³ oo. Franciszkanów w Wilnie jest rzadkim zabytkiem architektonicznym i (przez swoj± tragiczn± przesz³o¶æ) szczególnym miejscem , godnym odwiedzenia i modlitwy .
~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Figura Bia³ej Pani w ko¶ciele oo.Franciszkanów w Wilnie.
foto: W³adys³aw Pitak (
sokal2@wp.pl )
Opracowanie tekstu: W³adys³aw Pitak
Kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii tylko za zgod± autora