Nasza cela - Forum dla ludzi z charakterem, zakonników i pustelników
Styczeñ 12, 2025, 13:51:28 *
Witamy, Go¶æ. Zaloguj siê lub zarejestruj.

Zaloguj siê podaj±c nazwê u¿ytkownika, has³o i d³ugo¶æ sesji
 
   Strona g³ówna   Pomoc Szukaj Zaloguj siê Rejestracja  
Strony: [1]
  Drukuj  
Autor W±tek: Trening autogenny- skoncentrowane odprê¿anie  (Przeczytany 39290 razy)
AIDS
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 36


« : Czerwiec 17, 2010, 08:14:43 »

Trening autogenny- skoncentrowane odprê¿anie- jest metod± opracowan± przez J. H. Schultza (1884-1970) .

Pracuj±c we wroc³awskim Instytucie Hipnozy zauwa¿y³, ¿e hipnotyzowani stale prze¿ywali dwa typowe stany: ciê¿ar i ciep³o w ró¿nych czê¶ciach cia³a, co interpretowa³ jako pocz±tek "prze³±czenia" w wegetatywnym systemie nerwowym. Z wcze¶niejszych prac swoich kolegów Schultz wiedzia³, ¿e takie prze³±czenie mo¿e byæ spowodowane przez samego pacjenta. Da³o mu to podstawy do opracowania metody treningu autogennego (TA). W 1932 r. wyda³ ksi±¿kê t³umaczon± na wiele jêzyków pod tytu³em "Trening autogenny - samo odprê¿enie przez koncentracjê". Praca ta spotka³a siê z du¿ym zainteresowaniem opinii publicznej.

Metodê tê rozwin±³ na bazie wiadomo¶ci z dziedziny europejskiej hipnozy, indyjskiej jogi i japoñskiej medytacji zen. W praktyce osi±gn±³ wspania³e wyniki, szczególnie u pacjentów potrzebuj±cych uspokojenia i zwiêkszonej ¶wiadomo¶ci.

Zalet± treningu autogennego jest to, ¿e nie wymaga nak³adu si³ i wiele czasu. Pierwsze efekty to podwy¿szenie sprawno¶ci fizycznej i psychicznej, poprawa zdrowia i bardziej pozytywne nastawienie do ¿ycia. Rozwijaj±c umiejêtno¶æ ³atwego kontaktowania siê z pod¶wiadomo¶ci± uruchamia zupe³nie unikalne mo¿liwo¶ci. Dochodzi do uwolnienia traumatycznych wspomnieñ i odblokowania starych napiêæ. Wzrasta ³atwo¶æ uczenia siê i zapamiêtywania, odbudowuje poczucie w³asnej warto¶ci, otwieraj± siê mo¿liwo¶ci pe³niejszego kierowania zdarzeniami. Naturalne staje siê osi±ganie tego, co wcze¶niej by³o jedynie marzeniem
Zapisane
AIDS
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 36


« Odpowiedz #1 : Czerwiec 17, 2010, 08:15:27 »

Podstawowe pozycje w TA

W TA dozwolona jest zasadniczo ka¿da pozycja, w której cia³o mo¿e siê odprê¿yæ. Istniej przekonanie, ¿e kto raz siê ju¿ zdecydowa³ na jak±¶ pozycjê, powinien j± stosowaæ zawsze, w przeciwnym wypadku na sukces w æwiczeniu trzeba bêdzie czekaæ. W praktyce sprawdzi³y siê trzy podstawowe pozycje:

pozycja le¿±ca- odprê¿one cia³o spoczywa wygodnie na twardym pod³o¿u, a g³owa nieco wy¿ej na poduszce. Rêce s± lekko ugiête w ³okciach, d³onie lu¼no spoczywaj± przy udach, czubki palców nóg s± zwrócone lekko na zewn±trz. Niekiedy w tej pozycji pojawiaj± siê nieprzyjemnie uczucia w plecach lub w klatce piersiowej, zw³aszcza u osób ze schorzeniami krêgos³upa (lordoza). Wówczas potrzebne s± dodatkowe poduszki lub koce, które siê podk³ada pod plecy i kolana lub lêd¼wie, aby le¿eæ wygodnie.

bierna pozycja siedz±ca- potrzebne jest krzes³o z wysokim oparciem z ty³u pod g³owê i bocznymi pod rêce, aby mog³y swobodnie na nich siê opieraæ. Lekko rozstawione nogi oparte s± na pod³odze, nigdy nie powinno siê zak³adaæ nogi na nogê.

aktywna pozycja siedz±ca- znana jest ona równie¿ pod nazw± "pozycji doro¿karza", poniewa¿ dawniej w takiej rozlu¼nionej pozycji siadywali na ko¼le wo¼nice. Najpierw prostujemy siê i rozci±gamy krêgos³up, potem swobodnie opadamy do przodu. Wa¿ne jest przy tym, ¿eby nie uciskaæ brzucha, co dotyczy zw³aszcza osób oty³ych. Lekko ugiête w ³okciach rêce spoczywaj± p³asko na udach, i nie powinny siê dotykaæ, bo to rozprasza. Nogi s± lekko rozstawione. G³owa zwisa lu¼no do przodu, ¿uchwa jest opuszczona, ale nie nale¿y otwieraæ ust.

Czêsto uczestnicy TA zamykaj± na pocz±tku oczy. Zamkniêcie ich u³atwia wchodzenie w stany hipnotyczne- poniewa¿ jest najprostszym odciêciem siê od sygna³ów zewnêtrznych.
Zapisane
AIDS
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 36


« Odpowiedz #2 : Czerwiec 17, 2010, 08:16:03 »

Podstawowe æwiczenia TA


Podstawowy program sk³ada siê z sze¶ciu æwiczeñ.

Formu³a spokoju
Ta formu³a zosta³a w³±czona do treningu przez prof. Schultza jako "wstawka przypominaj±ca o celu æwiczenia". Brzmi ona: Jestem zupe³nie spokojny.

Trening rozpoczyna siê od bardzo zdecydowanego jednorazowego przywo³ania tej sugestii; by wzmocniæ jej dzia³anie, mo¿na wykonaæ g³êboki wdech. W dalszym ci±gu treningu tê uspokajaj±c± formu³kê powtarza siê raz po ka¿dym sze¶ciokrotnym powtórzeniu innych sformu³owañ.

Formu³a odwo³ania
Wyobra¿aj±c sobie poczucie ciê¿aru, ciep³a i ch³odnego czo³a, powoduje siê obiektywnie wymierne zmiany fizyczne. Wywo³uje je przede wszystkim wegetatywny system nerwowy, niezale¿ny od naszej woli, zmieniaj±cy ukrwienie i napiêcie miê¶ni w taki sposób, ¿e sugestie staj± siê rzeczywisto¶ci±.

Podczas treningu te zmiany fizyczne s± po¿±dane, ale w ¿yciu codziennym przeszkadzaj±. Dlatego pod koniec treningu odwo³uje siê te stany przez jednorazowe sugestywne przywo³anie formu³y: Zginam i prostujê rêce - oddycham g³êboko - otwieram oczy!

Wyobra¿aj±c to sobie, energicznie porusza siê rêkami, g³êboko oddycha, po czym otwiera oczy.

Je¶li siê zapomni o tym odwo³aniu, przez d³u¿szy czas mo¿na mieæ jeszcze nieprzyjemne uczucie przede wszystkim w koñczynach, które co prawda nie jest niczym gro¼nym, ale te¿ niczym mi³ym. Aby je usun±æ, nale¿y jeszcze raz na krótko powróciæ do treningu autogennego, po czym energicznie odwo³aæ stan pozosta³y po æwiczeniu.

Takie odwo³anie jest niepotrzebne, je¶li co¶ nagle wyrwie nas z treningu, na przyk³ad telefon lub dzwonek u drzwi, poniewa¿ taki "szok" gwa³townie przerywa stan odprê¿enia. Je¶li siê za¶nie podczas treningu, to te¿ nie ma potrzeby odwo³ywania, poniewa¿ odprê¿enie przechodzi wówczas w naturalny sen.

Æwiczenie l: ciê¿kie rêce

Przez pierwsze dwa tygodnie trenuje siê odczuwanie ciê¿aru w rêkach. Na ogó³ wywo³uje siê wra¿enie ciê¿aru prawej rêki. U leworêcznych czêsto udaje siê je ³atwiej wywo³aæ w lewej rêce. Odpowiednia formu³a brzmi:

Prawa (lewa) rêka jest bardzo ciê¿ka.

Powtarza siê to osiemna¶cie razy, na pocz±tku i po ka¿dych sze¶ciu powtórzeniach przywo³uje siê jeden raz formu³ê spokoju, pod koniec odwo³uje siê uczucie ciê¿aru; odwo³anie jest konieczne tak¿e wówczas, gdy pocz±tkowo nie u¶wiadamiamy sobie uczucia ciê¿aru, równie¿ wtedy bowiem mog³y nast±piæ nieodczuwalne zmiany fizyczne.

Wra¿enie ciê¿aru u niektórych osób daje siê wyra¼nie odczuæ ju¿ po pierwszych æwiczeniach, na ogó³ trzeba na to jednak kilku dni albo nawet d³u¿szego czasu. Czêsto mo¿na przyspieszyæ dzia³anie, wyobra¿aj±c sobie na pocz±tku æwiczenia, ¿e siê niesie ciê¿k± torbê z ksi±¿kami. Na ogó³ bardzo to pomaga.

Nigdy nie wolno sobie wyobra¿aæ ciê¿aru w obu rêkach, poniewa¿ do¶wiadczenie uczy, ¿e utrudnia to koncentracjê i wtedy trzeba d³ugo czekaæ na wynik. Pó¼niej uczucie ciê¿aru obejmuje automatycznie resztê cia³a.

Æwiczenie 2: ciep³e rêce

Niezale¿nie od tego, na ile wyra¼ne jest odczuwanie ciê¿aru po pierwszych dwóch tygodniach, nale¿y przej¶æ do æwiczeñ zwi±zanych z ciep³em. W miarê dalszego trenowania wra¿enie bêdzie coraz wyra¼niejsze. Nierzadko ciep³o odczuwa siê bez szczególnej sugestii ju¿ w ci±gu pierwszych dwóch tygodni, ale mimo to nale¿y æwiczyæ jeszcze trzeci i czwarty tydzieñ. TA polega przede wszystkim na systematycznym przestrzeganiu struktury æwiczeñ, której nie nale¿y zmieniaæ.

Tak¿e ciep³o wyobra¿amy sobie najpierw w prawej rêce, a leworêczni w lewej. W tym celu powtarza siê nastêpuj±c± sugestiê: Prawa (lewa) rêka jest bardzo ciep³a.

To sformu³owanie powtarza siê ponownie osiemna¶cie razy, przerywaj±c je po ka¿dych sze¶ciu powtórzeniach formu³± spokoju. Rozpoczyna siê od sugestii ciê¿aru z pierwszych dwóch tygodni, powtarzanych teraz tylko sze¶ciokrotnie. Pod koniec jak zwykle odwo³uje siê j±.

Je¶li wra¿enie ciep³a nie pojawia siê wyra¼nie w krótkim czasie, mo¿na przed treningiem (ale nie w czasie æwiczeñ) zanurzyæ rêkê w ciep³ej wodzie i wtedy przypomnieæ sobie w czasie æwiczenia uczucie ciep³a w rêce, co pomaga przy jego wywo³aniu. Z biegiem czasu ciep³o ogarnia ca³e cia³o, bez konieczno¶ci specjalnego przywo³ywania tego wra¿enia. Nie nale¿y wyobra¿aæ sobie ciep³a w obu rêkach, poniewa¿ utrudnia to koncentracjê.

Ju¿ te pierwsze dwa podstawowe æwiczenia z pierwszych czterech tygodni na ogó³ dzia³aj± uspokajaj±co i relaksuj±ce. Nie nale¿y siê jednak zadowalaæ tym dzia³aniem, lecz wzmocniæ je przez wykonywanie nastêpnych czterech æwiczeñ TA.

Æwiczenie 3: spokojne serce

Niezale¿nie od tego, na ile wyra¼nie po pierwszych czterech tygodniach odczuwa siê wra¿enie ciê¿aru i ciep³a, przechodzi siê w pi±tym tygodniu do æwiczenia zwi±zanego z sercem. Æwiczenie to nie sprawia wiêkszych trudno¶ci, poniewa¿ serce silnie reaguje na wyobra¿enia. Mo¿e to mieæ jednak i ujemne strony, poniewa¿ przy æwiczeniu zwi±zanym z sercem nierzadko pojawiaj± siê niepo¿±dane zjawiska towarzysz±ce. Z regu³y s± one co prawda przykre, ale nie niebezpieczne. Mimo to warto omówiæ to æwiczenie ze specjalist± (zw³aszcza je¶li kto¶ choruje na serce) i pocz±tkowo najlepiej uczyæ siê je wykonywaæ pod okiem specjalisty. Osoba ucz±ca siê samodzielnie TA mo¿e opu¶ciæ æwiczenie zwi±zane z sercem i przej¶æ od razu do æwiczenia oddechu lub raz je wykonaæ i zrezygnowaæ z niego w razie pojawienia siê jakich¶ przykrych sensacji. Zmniejsza to co prawda efekty treningu, ale serce tak czy inaczej korzysta z ogólnego odprê¿enia, nawet bez tego specjalnego æwiczenia.

Standardowa formu³a æwiczenia serca brzmi: Serce bije spokojnie i miarowo. Przy pojawieniu siê niepo¿±danych objawów mo¿na tê formu³ê zmodyfikowaæ na w³asny u¿ytek; przy niskim ci¶nieniu na przyk³ad pomaga sugestia: Serce bije spokojnie i mocno.

Dla osób wra¿liwych, reaguj±cych dolegliwo¶ciami serca na bod¼ce nerwowe, korzystniejsze s± nastêpuj±ce sugestie: Serce pracuje bardzo spokojnie albo Têtno jest spokojne i miarowe.

Æwiczenie serca mo¿e korzystnie wp³ywaæ na powszechnie wystêpuj±ce dolegliwo¶ci sercowe o charakterze psychiczno-nerwowym, na które uskar¿a siê dzisiaj tak wiele osób, i pomagaæ w leczeniu organicznych schorzeñ serca. W obu wypadkach nale¿y jednak zasiêgn±æ rady terapeuty, który opiekuje siê chorym.

Æwiczenie 4: spokojny oddech

Jest to jedno z najwa¿niejszych æwiczeñ. Ka¿dy z nas ma na ogó³ zbyt gor±czkowy i p³ytki oddech, co stanowi zagro¿enie dla zdrowia. Dziêki pog³êbionemu oddechowi ca³y organizm otrzymuje wiêcej tlenu, poprawia siê przemiana materii, a po¶rednio g³êboki oddech powoduje tak¿e ogólne uspokojenie i odprê¿enie. Jednak osoba cierpi±ca na organiczne schorzenia dróg oddechowych mo¿e wykonywaæ te æwiczenia tylko za zgod± specjalisty - na pocz±tku najlepiej pod jego kontrol± - by unikn±æ skutków ubocznych.

W æwiczeniach oddechowych TA nie wolno ¶wiadomie regulowaæ oddechu, tak jak to ma miejsce podczas ¶wiadomej gimnastyki oddechowej; uspokojenie i pog³êbienie oddechu powinno byæ wy³±cznie wynikiem dzia³ania sugestii, w przeciwnym razie mo¿na doprowadziæ do zaburzeñ w oddychaniu. Odpowiednia formu³a brzmi: Oddech jest bardzo spokojny i miarowy.

Powtarza siê j± osiemna¶cie razy, przedtem przywo³uj±c po sze¶æ razy formu³y ciê¿aru, ciep³a i serca, przedzielaj±c je formu³± spokoju. Æwiczenia oddechowego nie przerywa siê jednak po sze¶ciokrotnym powtórzeniu formu³± spokoju, stosuje siê natomiast sugestiê: Oddycha mn±. Sugestia ta zosta³a wybrana przez prof. Schultza, aby podkre¶liæ fakt, ¿e oddechem nie wolno ¶wiadomie sterowaæ.

Je¶li æwiczenie oddechowe nie bardzo nam wychodzi, mo¿na sobie przed nim plastycznie wyobraziæ fale morskie, jak nieustannie zalewaj± pla¿ê i ³agodnie omywaj± nasze cia³o. Æwiczenie serca mo¿e korzystnie wp³ywaæ na powszechnie wystêpuj±ce dolegliwo¶ci sercowe o charakterze psychiczno-nerwowym, na które uskar¿a siê dzisiaj wiele osób, pomaga w leczeniu organicznych schorzeñ serca. W obu wypadkach nale¿y jednak zasiêgn±æ rady terapeuty, który opiekuje siê chorym.

Æwiczenie 5: ciep³e cia³o

G³êboko w jamie brzusznej, za ¿o³±dkiem, znajduje siê splot s³oneczny (plexus solaris), najwiêkszy splot nerwowy wegetatywnego systemu nerwowego, niezale¿nego od woli. "Obs³uguje" on przede wszystkim narz±dy uk³adu trawiennego, bardzo czule reaguj±ce na bod¼ce psychiczne i nerwowe. Zwi±zek ten widaæ równie¿ w m±dro¶ci ludowej, o czym ¶wiadcz± takie wyra¿enia, jak "¯ó³æ mnie zalewa", albo: "Ze z³o¶ci flaki mi siê przewracaj±". Praktyka medyczna potwierdza zwi±zek miêdzy prze¿yciem fizycznym i psychicznym, na przyk³ad przy wrzodach ¿o³±dka, biegunkach i zaparciach.

Wra¿enie ciep³a w splocie s³onecznym mo¿e unormowaæ funkcjonowanie narz±dów trawienia, ponadto pog³êbiæ te¿ ogólne odprê¿enie i wyciszenie. Podstawowa formu³a brzmi: Splot s³oneczny promieniuje ciep³em.

Pojêcie "splotu s³onecznego" jest dla wielu osób zbyt "uczone", nie potrafi± sobie niczego takiego wyobraziæ, wobec czego nie odczuwaj± ciep³a. Wtedy mo¿e byæ wskazane wyobra¿anie sobie zamiast splotu s³onecznego ciep³a w brzuchu, ¿o³±dku albo w okolicach nerek. S± to pojêcia konkretne, u³atwiaj±ce trening. Tutaj ka¿dy musi sam wypróbowaæ, jak najlepiej uzyskaæ wyra¼nie odczuwalne efekty.

Je¶li wywo³anie wra¿enia ciep³a sprawia komu¶ trudno¶æ, ³±czy siê tê sugestiê z oddechem, skupiaj±c siê na wyobra¿eniu ciep³a przy wydechu. Je¶li w ci±gu dwóch tygodni nie uda siê wywo³aæ wyra¼nego wra¿enia ciep³a, mo¿na sobie pomóc, wyobra¿aj±c sobie na pocz±tku æwiczenia, ¿e siê wypi³o troszkê koniaku, powoduj±cego uczucie mi³ego ciep³a w brzuchu, albo ¿e s³oñce grzeje nas w brzuch, co przewa¿nie wyra¼nie poprawia dzia³anie sugestii.

Æwiczenie 6: ch³odne czo³o

To ostatnie æwiczenie TA, do którego siê przechodzi po æwiczeniu ciep³a w splocie s³onecznym, wywo³uje uczucie lekkiego ch³odu na czole. Jego znaczenie oddaj± te¿ potoczne wyra¿enia, uto¿samiaj±ce ch³ód ze spokojem i rozs±dkiem - "byæ ch³odnym i opanowanym". Formu³a ch³odnego czo³a brzmi: Czo³o jest przyjemnie ch³odne. Nigdy nie wolno zastêpowaæ s³owa "ch³ód" przez "zimno", poniewa¿ mo¿e to wp³yn±æ na ukrwienie i spowodowaæ silny ból g³owy, niekiedy nawet ostr± migrenê lub utratê przytomno¶ci.
Gdy wra¿enie ch³odu na czole po pewnym czasie staje siê coraz wyra¼niejsze, wystarczy sze¶ciokrotne powtórzenie odpowiedniej sugestii.

W miarê dalszego treningu poszczególne stany wystêpuj± coraz szybciej i wyra¼niej, a¿ staj± siê odruchem, pojawiaj±cym siê praktycznie w ci±gu minuty, bez potrzeby d³u¿szego powtarzania sugestii. W zale¿no¶ci od podatno¶ci na sugestie danej osoby mo¿e to nast±piæ ju¿ po kilku tygodniach, ale niekiedy dopiero po kilku miesi±cach. W ka¿dym razie zawsze konieczny jest wytrwa³y trening dwa-trzy razy dziennie.

Gdy tylko osi±gnê³o siê taki stan zaawansowania, ³±czy siê sugestie w nastêpuj±c± skrócon± formu³±, któr± wystarczy bardzo intensywnie przywo³aæ sobie jeden jedyny raz:

Spokój - ciê¿ar - ciep³o -
Serce i oddech ca³kiem spokojne i miarowe -
Splot s³oneczny promieniuje ciep³em -
Czo³o przyjemnie ch³odne (raz)

Wprawna osoba po przywo³aniu tej formu³y uzyskuje g³êbokie odprê¿enie i mo¿e szybko odpocz±æ, uspokoiæ siê albo pozytywnie wp³yn±æ na siebie. Pod koniec treningu nale¿y jak zwykle odwo³aæ stan relaksu przez wypowiedzenie przyjêtej formu³y:

Zginam i prostujê rêce - g³êboko oddycham - otwieram oczy.

Stosuj±c skrócone sugestie mo¿na w ci±gu dnia w odprê¿onej pozycji siedz±cej wykorzystaæ wiele okazji do krótkiego, niezauwa¿alnego treningu. Ponadto stwarza to warunki do przej¶cia w razie potrzeby do wy¿szego stopnia TA, do którego z czasem dojdziemy.

Pozytywna autosugestia niekoniecznie oznacza, ¿e mo¿na osi±gn±æ stan g³êbokiego relaksu w ci±gu kilku minut. W zasadzie zaleca siê odczekaæ do chwili, gdy w podstawowym treningu dojdzie siê do stanu ch³odnego czo³a. Na próbê mo¿na w razie potrzeby zacz±æ wcze¶niej, nale¿y siê wtedy jednak liczyæ z czêsto opó¼nionym i s³abszym wynikiem. Formu³y autosugestii powtarza siê przed odwo³aniem stanów uzyskiwanych w æwiczeniu po trzydzie¶ci razy, bardzo g³êboko wczuwaj±c siê w ich tre¶æ.
Zapisane
AIDS
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 36


« Odpowiedz #3 : Czerwiec 17, 2010, 08:16:26 »

Zastosowanie treningu autogennego
Zapobieganie skutkom stresu i chorobom cywilizacyjnym uznaje siê za podstawow± dziedzinê stosowania treningu autogennego. Ruch, wysi³ek fizyczny i racjonalne od¿ywianie mog³yby, ³±cznie z TA, staæ siê podstaw± medycyny prewencyjnej. Cz³owiekowi zdrowemu TA pomaga zapobiec wielu chorobom, zw³aszcza stabilizuje samopoczucie ludzi, którzy jeszcze nie s± chorzy, ale ju¿ nie czuj± siê w pe³ni zdrowi.

TA - sam albo ³±cznie z innymi zabiegami psychoterapeutycznymi - mo¿e mieæ korzystny wp³yw przy zaburzeniach psychicznych, pod warunkiem, ¿e pacjenci s± jeszcze w stanie stosowaæ autosugestiê. Wreszcie TA mo¿e byæ pomocny równie¿ przy leczeniu chorób organicznych.

Trening autogenny wspomaga inne zabiegi psychoterapeutyczne, a w niektórych wypadkach wystarcza jako jedyna metoda leczenia. Psychozy i niektóre nerwice nie poddaj± siê dzia³aniu treningu. Cierpi±cy na nie pacjenci na ogó³ ju¿ nie s± w stanie regularnie stosowaæ TA albo w ogóle nie potrafi± go wykonywaæ.

Przede wszystkim nale¿y wymieniæ nastêpuj±ce zastosowania TA, rokuj±ce nadzieje na wyleczenie:

- nerwowo¶æ (a¿ do wybuchowej agresywno¶ci), pobudliwo¶æ i dra¿liwo¶æ,
- depresje, lêki, lêk egzaminacyjny, nie¶mia³o¶æ, zahamowania, lêk przed czerwienieniem siê, poczucie mniejszej warto¶ci,
- zaburzenia seksualne powodowane czynnikami psychicznymi,
- choroby psychosomatyczne, na przyk³ad wrzody ¿o³±dka i uczucie lêku w chorobie serca (stenokardia),
- zaburzenia snu o rozmaitym pod³o¿u, wyczerpanie nerwowe,
- na³ogi i uzale¿nienia od leków, nikotyny i alkoholu, metoda pomocnicza przy leczeniu narkomanii.

Choroby organiczne i psychosomatyczne

W wypadku dolegliwo¶ci organicznych, które po czê¶ci mog± byæ spowodowane zaburzeniami psychicznymi i przyjmowaæ charakter psychosomatyczny, TA czêsto przyczynia siê do z³agodzenia objawów i do zmobilizowania si³ odporno¶ciowych organizmu, pozwalaj±c na szybsze pokonanie choroby. TA nie mo¿e zast±piæ w³a¶ciwego leczenia przyczyn choroby organicznej za pomoc± odpowiednich leków. Poniewa¿ jednak system nerwowy w wiêkszo¶ci chorób odgrywa okre¶lon± rolê, korzystnego wp³ywu TA mo¿na siê spodziewaæ równie¿ w tych wypadkach, w których w grê wchodzi schorzenie organiczne. Taki korzystny wp³yw mo¿e mieæ miejsce np. w nastêpuj±cych chorobach czy dolegliwo¶ciach:

- zaburzenia w funkcjonowaniu uk³adu trawienia, np. wymioty, biegunka, zaparcie, nerwowe po³ykanie powietrza i inne zaburzenia po³ykania, wrzody ¿o³±dka i dwunastnicy,
- w zapobieganiu zawa³om serca i w leczeniu poszpitalnym, terapia "znerwicowanego" serca,
- dolegliwo¶ci ze strony uk³adu oddechowego, np. katar sienny, astma oskrzelowa,
- choroby kobiece, np. bolesne miesi±czki, klimakterium, a tak¿e przygotowanie do porodu,
- bóle o ró¿norakich przyczynach, np. bóle g³owy i migreny, ból zêbów, neuralgie, bóle reumatyczne oraz ³agodzenie bólów fantomowych po amputacjach, o wra¿liwo¶æ na zmiany pogody, nadwaga, choroby skórne (np. brodawki, swêdzenie).

Zapisane
AIDS
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 36


« Odpowiedz #4 : Czerwiec 17, 2010, 08:16:49 »

Zjawiska uboczne w TA

W wiêkszo¶ci wypadków zjawiska towarzysz±ce æwiczeniom s± niewinnymi skutkami wegetatywnego prze³±czenia organizmu i odprê¿enia. Pojawiaj± siê one na przyk³ad wówczas, gdy silne napiêcie pewnych o¶rodków w mózgu roz³adowuje siê pod wp³ywem odprê¿aj±cych sformu³owañ, s± wiêc zjawiskami po¿±danymi. Je¶li siê nie zwraca na nie uwagi i konsekwentnie nadal trenuje, to na ogó³ samoistnie ustêpuj±. Mimo to æwicz±cy powinien siê z nimi liczyæ, ale, przera¿ony nimi, nie rezygnowaæ z dalszego treningu. Zbyt d³ugie æwiczenia mog± wywo³aæ skurcze, niekiedy mo¿e doj¶æ do cofniêcia siê ju¿ uzyskanych wyników.

Takimi zjawiskami towarzysz±cymi mog± byæ:

- drganie lub dr¿enie miê¶ni i zaburzenia w czuciu ( mrowienie, pieczenie, napiêcie, poczucie bolesnej ciê¿ko¶ci lub brak czucia), wystêpuj±ce przede wszystkim w czasie æwiczeñ zwi±zanych z poczuciem ciep³a i ciê¿aru;

- kaszel, ziewanie, kichanie, ³zawienie, ¶linotok, niekiedy podniecenie seksualne, w³±cznie z wra¿eniami przypominaj±cymi orgazm (wytrysk nasienia);

- w czasie æwiczeñ sercowych i oddechowych têpe uczucie ucisku w okolicach serca, ko³atanie i k³ucie serca, zaburzenia oddechu a¿ do ataków duszno¶ci w³±cznie, gdy siê wrêcz "zapomina" o oddychaniu;

- g³ównie podczas æwiczeñ uczucia ciep³a w brzuchu wystêpuje ucisk w ¿o³±dku, skurcze, ból brzucha i md³o¶ci;

- ch³odne czo³o mo¿e powodowaæ zawroty g³owy, zak³ócenia równowagi, oszo³omienie, uczucie wirowania lub unoszenia siê w powietrzu i niepo¿±danej senno¶ci;

- przej¶ciowe halucynacje wyra¿aj± siê w omamach zapachowych i smakowych (na przyk³ad zapach tytoniu, perfum, dymu), czê¶ciej w zjawiskach akustycznych, przy których s³yszy siê g³osy i szumy, niekiedy nawet ca³e fragmenty muzyczne; czasami s³yszy siê ciszej lub g³o¶niej ni¿ w rzeczywisto¶ci d¼wiêki pochodz±ce z otoczenia; halucynacje optyczne wyra¿aj± siê w widzeniu ¶wiat³a, ciemno¶ci, koloru i ruchu, niekiedy wspomnienia ³±cz± siê w prawdziwe "filmy", jak w snach;

- psychiczne zjawiska towarzysz±ce to niekiedy strach, depresja, euforia lub wzmo¿ona potrzeba czu³o¶ci;

- wielu pocz±tkuj±cych uskar¿a siê na niepohamowany nat³ok idei i my¶li, czê¶ciowo zwi±zanych z prze¿yciami dnia, z którymi jeszcze nie zd±¿yli siê uporaæ; czê¶ciowo pojawiaj± siê równie¿ stale powracaj±ce natrêtne my¶li.

Chocia¿ te zjawiska towarzysz±ce maj± w zasadzie swój sens i roz³adowuj± napiêcie, odczuwa siê je jako zak³ócenia i przeszkody na drodze do sukcesu. Niestety, przeciwdzia³anie im nie jest mo¿liwe. Najlepiej pogodziæ siê z nimi i zaufaæ, ¿e w miarê æwiczeñ zanikn±. Je¶li pocz±tkowo oko³o po³owa æwicz±cych uskar¿a siê na nie, pó¼niej jest ich ju¿ tylko nieca³e 7%.
Zapisane
AIDS
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 36


« Odpowiedz #5 : Czerwiec 17, 2010, 08:17:09 »

TA dla zdrowych
Zdrowemu cz³owiekowi TA pomaga w osi±gniêciu bardziej zrównowa¿onego stosunku do ¿ycia, co pozwala mu ³atwiej poradziæ sobie z problemami i k³opotami dnia codziennego. Trening wzmacnia wydajno¶æ jego pracy, zdolno¶æ koncentracji i pamiêæ, a jednocze¶nie umo¿liwia uzyskanie stanu krótkiego relaksu niejako "na zamówienie". Nie ma prawie takiej sytuacji ¿yciowej, w której TA nie by³by pomocny. Sugestie ka¿dorazowo zale¿± od okoliczno¶ci. Osoba przestrzegaj±ca zasad tworzenia sformu³owañ sugestii zawsze znajdzie zwrot odpowiadaj±cy jej problemowi. Ale ju¿ nawet æwiczenia podstawowe przyczyniaj± siê do ³atwiejszego i bardziej skutecznego radzenia sobie z ¿yciem.

Mo¿na stwierdziæ: u osób zdrowych TA powoduje zasadnicz± poprawê nastawienia do ¿ycia, budzi w ka¿dej sytuacji pozytywne oczekiwania, usuwa parali¿uj±ce negatywne wyobra¿enia, lêki i zahamowania, a tym samym przyczynia siê do wiêkszego zadowolenia z ¿ycia i wiary we w³asn± przysz³o¶æ, do zauwa¿ania drobnych rado¶ci dnia codziennego i korzystania z nich, a jednocze¶nie do ³atwiejszej akceptacji nieuniknionych przykro¶ci, które spotykaj± ka¿dego. W ten sposób TA po¶rednio chroni równie¿ przed zaburzeniami psychicznymi i chorobami fizycznymi.
Zapisane
AIDS
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 36


« Odpowiedz #6 : Czerwiec 17, 2010, 08:17:29 »

TA dla zaawansowanych
Osoba do¶wiadczona potrafi wprowadziæ siê w ci±gu jednej minuty w stan, jaki wywo³uj± æwiczenia podstawowe TA. Musi sobie w tym celu bardzo silnie zasugerowaæ: Spokój - ciê¿ar - ciep³o - serce i oddech ca³kiem spokojne - splot s³oneczny promieniuje ciep³em - czo³o przyjemnie ch³odne - sformu³owania s³owne (30 razy) lub plastyczne wyobra¿enia z dalszych æwiczeñ dla zaawansowanych -odwo³anie.

W tym stadium treningu osoba æwicz±ca mo¿e poznaæ sama siebie i uporaæ siê ze swoimi konfliktami, a nie tylko je przes³oniæ, jak to ma miejsce w czasie æwiczeñ podstawowych. TA dla zaawansowanych nale¿y wiêc do zakresu psychologii g³êbi i dlatego powinno siê go uczyæ - w miarê mo¿liwo¶ci - pod kierunkiem specjalisty.

Zapisane
agnieszka
U¿ytkownik
**
Wiadomo¶ci: 71


« Odpowiedz #7 : Lipiec 10, 2010, 14:33:49 »

MUZYKOTERAPIA jako zabieg uzdrowiskowy w sanatoriach
--------------------.
.
mgr W³adys³aw Pitak podj±³ temat niezwykle ciekawy nie tylko z punktu widzenia naukowego, ale równie¿ praktycznego. Prowadzona przez niego wieloletnia dzia³alno¶æ na terenie uzdrowiska Ko³obrzegu, D¼wirzyna i Mielna zosta³a uznana za bardzo pozytywny czynnik leczenia uzdrowiskowego. Uzyskane za¶ efekty terapeutyczne s± wysoce zadowalaj±ce. (...) Obserwuj±c dzia³alno¶æ mgr W. Pitaka oraz oceniaj±c jego zaanga¿owanie naukowe na polu muzykoterapii, nie tylko popieram ca³kowicie tê dzia³alno¶æ, ale uwa¿am, ¿e wyniki tej pracy skondensowane statystycznie nadaj± siê w zupe³no¶ci na dysertacjê doktorsk±. (...)
Naczelny Lekarz Uzdrowiska Ko³obrzeg- Doc. dr hab. med. Bohdan Trzeciak



Cytuj


Muzykoterapia prowadzona przez W³adys³awa Pitaka  w sanatorium Posejdon w Ko³obrzegu.


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@


MUZYKOTERAPIA jako zabieg uzdrowiskowy w sanatoriach ko³obrzeskich

(Fragmenty referatu wyg³oszonego na Sympozjum Medycyny Psychosomatycznej w 1989 r. w Ko³obrzegu przez twórcê tej metody na Pomorzu ¦rodkowym W³adys³awa Pitaka - dypl. logopedy i muzykoterapeuty).

W ostatnich latach obserwuje siê w Polsce wzrost zainteresowania psychologicznymi problemami ludzi chorych somatycznie. Zainteresowanie to okazuj± lekarze, którzy dostrzegaj± wagê problemów psychologicznych w powstawaniu i leczeniu schorzeñ somatycznych. Tendencjê podobn± przejawiaj± równie¿ psychologowie kliniczni, którzy w swojej dzia³alno¶ci praktycznej i badawczej coraz czê¶ciej wykraczaj± poza psychiatriê, tradycyjny ju¿ obszar ich pracy.
Zgodnie z za³o¿eniami (zyskuj±cego coraz wiêcej zwolenników) podej¶cia psychosomatycznego, w³a¶ciwie wszystkie choroby i dysfunkcje somatyczne powstaj± jako rezultat przeci±¿enia organizmu wskutek ³±cznego dzia³ania z³o¿onego zespo³u ró¿norodnych czynników, w tym tak¿e psychologiczno-pedagogicznych.
Do grona lekarzy i psychologów zajmuj±cych siê chorym cz³owiekiem dochodz± ostatnio specjali¶ci z zakresu terapii pedagogicznej (nozopedagodzy). Zajmuj± siê oni jednostkami i grupami spo³ecznymi, które wskutek ró¿nych dewiacji biopsychospo³ecznych, spowodowanych zagro¿eniem zdrowia, chorob± i kalectwem oraz warunkami leczenia i chorowania - nie mog± optymalnie regulowaæ i przetwarzaæ swoich stosunków z otoczeniem.
(...)


Cytuj


Koncert muzyki rosyjskiej w wyk. Pañstwa Studziñskich z Ko³obrzegu


Potrzeba regeneracji si³ cz³owieka coraz bardziej nara¿onego na ujemne wp³ywy wspó³czesnej cywilizacji sprawia, ¿e prawid³owa organizacja czasu wolnego (równie¿ w sanatorium) staje siê spraw± pierwszoplanow±. Chodzi bowiem o zaspokojenie na coraz wy¿szym poziomie stale rosn±cego zapotrzebowania spo³ecznego na ró¿ne formy wypoczynku aktywnego oraz uczynienia z niego zjawiska kulturowego w skali ogólnokrajowej. Warto chyba powiedzieæ za A. Hansenem, ¿e "Niew±tpliwie racjê maj± ci, którzy twierdz±, ¿e do poprawy i zachowania zdrowia spo³eczeñstwa potrzeba nam nie tylko higieny ¿ycia codziennego i pracy oraz odpowiedniej liczby szpitali, przychodni i leków, ale przede wszystkim szeroko s p o p u l a r y z o w a n e j   w i e d z y   o   o d p o c z y n k u" (Hansen 1983, s.5).

Wykonawca tej formy artystyczno-terapeutycznej jest zawodowym aktorem, pedagogiem kultury teatralnej, logoped± i muzykoterapeut±, Realizuj±c terapeutyczn± funkcjê kultury i sztuki - najpierw jako aktor, a nastêpnie jako terapeuta - od po³owy lat 70-tych prezentowa³ w sanatoriach ko³obrzeskich spotkania z monodramem. Zadaniem tych spotkañ by³o doprowadziæ do roz³adowania napiêæ, usuniêcia lêku, frustracji i w formie rozrywkowej publicystyki u¶wiadomiæ ró¿ne mo¿liwo¶ci twórczego dzia³ania cz³owieka w zakresie rozwi±zywania problemów ¿yciowych.
(...)

Cytuj


Po koncercie muzyki rosyjskiej w wyk. Pañstwa Studziñskich z Ko³obrzegu


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



Od 1985 r. autor niniejszego wyst±pienia ponownie podj±³ dzia³ania artystyczno-terapeutyczne w sanatoriach, tym razem pod has³em: GRY I ZABAWY DRAMATYCZNE, nastêpnie: MUZYKA - TERAPIA - RELAKS, pó¼niej: MUZYKOTERAPIA, a ostatnio: LOGOMUZYKOTERAPIA. Zadaniem i celem tych spotkañ by³o pielêgnowanie i leczenie - za pomoc± s³owa i muzyki - nerwic, zaburzeñ mowy, czytania i pisania, porozumiewania siê, a tak¿e terapia sensu ¿ycia.

Organizacyjnie realizacja spotkañ by³a ró¿na, tak jak ró¿ne s± sanatoria i ró¿ne podej¶cie lekarzy do tej sprawy:
1.Zabiegi uzdrowiskowe - kuracjusze przychodz± na terapiê grupowa na podstawie zleceñ lekarskich. S± to zamkniête grupy treningowe - do 4-7 zabiegów w turnusie
2.Spotkania artystyczno-terapeutyczne - kuracjusze przychodz± na spotkania na podstawie og³oszeñ za zgod± i zachêta ze strony lekarzy, czasami z ich zleceniami w karcie zabiegowej. S± to grupy otwarte - 5-6 spotkañ w turnusie
3.Imprezy artystyczno-terapeutyczne - kuracjusze przychodz± na podstawie og³oszeñ, bez skierowañ lekarskich - 1-3 imprez w turnusie.
Powy¿sza ró¿norodno¶æ i czêstotliwo¶æ oraz nastawienie kuracjuszy powodowa³y tak¿e odmienno¶æ technik proponowanych kuracjuszom: od nastawienia relaksacyjno-treningowego do biernego odbioru muzyki w³±cznie.

W praktyce terapeutycznej stosowane by³y techniki wyprowadzone z ró¿nych dziedzin sztuki (teatru, muzyki, plastyki, ruchu i tañca), a tak¿e anatomii, fizjologii oraz psychologii i logopedii.

Najczê¶ciej stosowan± technik± terapeutyczn± by³ relaks jako zwolnienie psychofizyczne, czyli wyeliminowanie naprê¿enia miê¶ni przy równoczesnym ¶wiadomym obni¿eniu aktywno¶ci my¶li (Aleksandrowicz). Relaks po³±czony z æwiczeniami oddechowymi oraz pewnymi elementami autosugestii ju¿ od dawna uwa¿any by³ za cenn± metodê terapeutyczn±. Interesowali siê nim lekarze i psycholodzy. W niektórych klinikach by³a to jedna z metod zapobiegania nerwicom, chorobie wieñcowej, wrzodowej i nadci¶nieniu.



Cytuj


Kuracjuszki w czasie muzykoterapii prowadzonej przez W³adys³awa Pitaka  w sanatorium Posejdon w Ko³obrzegu


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



W ko³obrzeskich sanatoriach stosowano nastêpuj±ce æwiczenia relaksacyjne:

1.Transformacja energii wg Laury Huxley
2.Technika relaksacji Jacobsona
3.Technika relaksacji Colsona
4.Trening autogenny Schultza
5.Medytacja wg Swaischa & Siemsa

Drug± grupê stosowanych technik terapeutycznych stanowi³y prze¿ycia wyobra¿eniowe:

1.Metoda H.Leunera - eksperymentalne katatyniczne prze¿ywanie obrazowe
2.Metoda W.Luthe'go - odreagowanie autogenne
3.Psychocybernetyka Maltza - formowanie pozytywnego obrazu siebie.


Cytuj


Kuracjuszki w czasie muzykoterapii prowadzonej przez W³adys³awa Pitaka  w sanatorium Posejdon w Ko³obrzegu.


Wielu terapeutów uwa¿a, ¿e w terapii grupowej z¿ycie siê pacjentów, wspólne spêdzanie czasu wolnego, wykonywanie ró¿norodnych prac w grupie, bardzo u³atwia przebieg terapii.
W ko³obrzeskiej dzia³alno¶ci terapeutycznej zachêcano kuracjuszy i pacjentów do wspólnych spacerów, gier towarzyskich, rozmów i udzielania sobie wzajemnie porad. W czasie spotkañ terapeutycznych korzystano z technik muzyczno-dramatycznych, które u³atwia³y odtwarzanie przesz³ych wydarzeñ, "otwiera³y grupê", dostarcza³y materia³u o aktualnych konstelacjach w grupie i umiejscowieniu w nich poszczególnych uczestników.

Muzyka jest niew±tpliwie atrakcyjnym i w miarê bezpiecznym ¶rodkiem terapeutycznym. Wiadomo nie od dzisiaj, ¿e mo¿e ona zmieniaæ stan aktywno¶ci systemu nerwowego, wywo³ywaæ okre¶lone zmiany w czynno¶ciach ca³ego organizmu, mo¿e zmieniaæ napiêcie miê¶ni, przyspieszaæ przemianê materii, zmieniaæ szybko¶æ kr±¿enia krwi, obni¿aæ próg wra¿liwo¶ci zmys³ów, wp³ywaæ na wewnêtrzne wydzielanie, zmieniaæ si³ê i szybko¶æ pulsu, modyfikowaæ oddychanie. To s± zmiany konkretne. Poza tym, muzyka mo¿e wprowadzaæ w ró¿ne nastroje, wzbudzaæ uczucia i emocje.


Cytuj


Kuracjuszki w czasie muzykoterapii prowadzonej przez W³adys³awa Pitaka  w sanatorium Posejdon w Ko³obrzegu.


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



W muzykoterapii, podobnie jak w leczeniu farmakologicznym istnieje trudne do rozwi±zania zagadnienie indywidualnych ró¿nic reagowania na leki, ró¿na jest bowiem wra¿liwo¶æ ludzi na muzykê, a tak¿e ró¿ne s± do¶wiadczenia z t± muzyka zwi±zane. Poza tym wydaje siê, ¿e muzyka usuwaj±c objawy wielu dolegliwo¶ci, stosunkowo rzadko zapobiega ich powstawaniu. Dotyczy to przede wszystkim stosunku do drugiego cz³owieka, zdolno¶ci porozumiewania siê, tolerancji, wyrozumia³o¶ci, partnerstwa, pogl±du na ¶wiat i ¿ycie. Poniewa¿ muzyka jest asemantyczna - nie pos³uguj±c siê jêzykiem nazw i pojêæ - nie wp³ywa na obyczaje, moralno¶æ i etykê zachowañ cz³owieka. Has³o: "muzyka ³agodzi obyczaje" nie znajduje pokrycia w jej realnych, stosunkowo skromnych mo¿liwo¶ciach terapeutycznych.

Uwzglêdniaj±c powy¿sze zastrze¿enia, s³usznym wydaje siê pogl±d, ¿e w psychoterapii i terapii pedagogicznej najskuteczniejsz± metod± jest kojarzenie wielu technik i wielokierunkowe oddzia³ywanie na osobowo¶æ pacjenta. Z uwagi na dominacjê dwóch technik terapeutycznych, opartych przede wszystkim na s³owie i muzyce, nasze dzia³ania w sanatoriach ko³obrzeskich nazwano l o g o m u z y k o t e r a p i ±.
W naszej praktyce muzyka dostarcza³a bod¼ców rytmicznych do dzia³añ ruchowych, pomaga³a nawi±zaæ kontakt z chorymi, którzy s³abo reaguj± na bod¼ce s³owne lub nie chc± rozmawiaæ. "Logos" - s³owo, sens - by³o form± odtwarzania aktualnych wydarzeñ z ¿ycia grupy czyli projekcj± sprzyjaj±ca odreagowaniu. Pacjenci mogli siê "wygadaæ", "wyp³akaæ" ze swoich dawnych i obecnych zmartwieñ i trudno¶ci. Zdarza³o siê, ¿e to wystarczy³o dla odczucia ulgi, i nie by³o wówczas potrzeby ¿adnej interpretacji, poleceñ lub wskazówek terapeuty.
(...)


Cytuj


Muzykoterapia prowadzona przez W³adys³awa Pitaka  w sanatorium Posejdon w Ko³obrzegu


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



Odrêbn±, zas³uguj±c± na uwagê, technik± terapeutyczn± jest m u z y k o d r a m a - wykonywanie dzia³añ scenicznych przy wsparciu muzycznym lub wykonywanie dzia³añ muzycznych z uwzglêdnieniem dzia³añ interpersonalnych. Technika ta jest oparta na psychodramie, pantomimie i grach terapeutycznych.

W zale¿no¶ci od kategorii wiekowej pacjentów, proponowano ró¿ne rodzaje aktywno¶ci muzyczno-dramatycznej:

1.Instrumentalne dialogi - gra na instrumentarium Orffa - u³atwia diagnozowanie stanów emocjonalnych, dra¿liwo¶ci, dominacji
2.Improwizacje - ujawnianie zahamowania, bierno¶ci lub agresywno¶ci,
3.Muzykowanie integracyjne - wykonywanie prostych uk³adów rytmicznych ¶piewanie piosenek, logorytmika
4.Improwizacje na zadany temat - malarstwo d¼wiêkowe jako technika relaksacyjno-kontemplacyjna. Pomaga okre¶liæ cudze prze¿ycia na zasadzie empatii (uczuciowego uto¿samiania siê )
5.Marsze fabularne, biegi, podskoki (spacer pod wiatr, nad przepa¶ci±, na k³adce, do pracy, po kamieniach przez potok)
6.Pantomimiczne wyra¿anie zadanych tematów, np. zakazany owoc, moja matka, zwierciad³o
7.Psychodrama (monolog, moje marzenia, przedstawienie samego siebie, dublowanie roli)


Cytuj


Muzykoterapia prowadzona przez W³adys³awa Pitaka  w sanatorium Posejdon w Ko³obrzegu.


@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@



W trakcie spotkañ terapeutycznych korzystano tak¿e z mo¿liwo¶ci samoczynnego oddzia³ywania utworu muzycznego na psychikê pacjenta. S³uchano wiêc utworów redukuj±cych zmêczenie, ¿ywych, pogodnych, mobilizuj±cych emocjonalne i intelektualnie.


Cytuj


Muzykoterapia prowadzona przez W³adys³awa Pitaka  w sanatorium Posejdon w Ko³obrzegu.



Skuteczno¶æ terapeutyczna logomuzykoterapii

"Cz³owiek jest zwierciad³em warto¶ciuj±cym - powiada R.May (1973, s.83) - bytem, który interpretuje swoje ¿ycie i swój ¶wiat w terminach symboli i znaczeñ oraz identyfikuje siê ze swoim istnieniem jako ja¼ni±". Mo¿na powiedzieæ wiêc, ¿e od warto¶ci, ich hierarchizacji i wzajemnych relacji, zgodno¶ci lub niezgodno¶ci, spójno¶ci lub jej braku - zale¿y dobre albo z³e funkcjonowanie jednostki, a wiêc jego zdrowie psychiczne lub jego brak.

Badacze wi±¿±cy zagadnienia zdrowia psychicznego z problematyk± warto¶ci, z regu³y uwa¿aj±, ¿e system warto¶ci mo¿e siê zmieniaæ pod wp³ywem ró¿nych oddzia³ywañ, np. pod wp³ywem psychoterapii. M.Rokeach (1968, s.168) stwierdza, ¿e ju¿ u¶wiadomienie cz³owiekowi sprzeczno¶ci miêdzy warto¶ciami b±d¼ sprzeczno¶ci w systemach warto¶ci - postawy, czego mo¿na dokonaæ w psychoterapii, prowadzi do stosunkowo ³atwych korekt, a co za tym idzie do zmiany zachowañ.
Omawiane techniki i rozwi±zania terapeutyczne maj± znaczenie pog³êbionej diagnozy oraz interpretacji trudno¶ci pacjentów. Dostarczaj±c mo¿liwo¶ci emocjonalnego prze¿ycia wyprzedzaj± one rozmaite intelektualne os±dy czy ustalenia, prowadz±c pacjenta do ca³o¶ciowego spojrzenia na swoje trudno¶ci i ich przyczyny, tzn. do uzyskania wgl±du. Dziêki uczestnictwu w  l o g o m u z y k o t e r a p i i role ¿yciowe dla pacjenta staj± siê czym¶ uchwytnym, co pozwala mu nimi swobodnie manipulowaæ. Ju¿ samo u¶wiadomienie sobie, ¿e jest to mo¿liwe, zmniejsza lêk i zachêca do aktywnej i twórczej postawy wobec ¿ycia, staje siê ¼ród³em nadziei.


Cytuj


Muzykoterapia prowadzona przez W³adys³awa Pitaka  w sanatorium Posejdon w Ko³obrzegu.


@@@@@@@@@@@@@@@@@@



W³asne obserwacje i doniesienia z pi¶miennictwa sk³oni³y nas do przyjêcia tezy, ¿e pacjenci w stanie relaksu s± bardziej podatni na psychoterapiê. £atwiej osi±gaj± wgl±d, szybciej przyjmuj± rzeczow±, ¿yczliw± perswazjê i s± zdolni zmieniæ nawet utrwalone, wadliwe sposoby reagowania na ró¿ne bod¼ce ¶rodowiskowe i sytuacje ¿yciowe.
Generalnym zatem warunkiem doj¶cia do zdolno¶ci sterowania sob± (tak¿e w sensie psychosomatycznym) jest nauczenie siê relaksu i treningu autogennego. Ta umiejêtno¶æ likwiduje niepokój i lêk, przywraca spokój i odprê¿enie, a w dalszej konsekwencji budzi aktywno¶æ i okazje do osi±gniêæ, a tak¿e satysfakcji z twórczego dzia³ania - umiejêtno¶ci rozwi±zywania w³asnych problemów ¿yciowych.


mgr W³adys³aw Pitak - dyplomowany logopeda i muzykoterapeuta

PS.
Osoby zainteresowane bibliografi± i materia³ami terapeutycznymi dot. powy¿szego tematu proszone s± o kontakt:
tel: (94) 340-60-06
lub e-mail: logos@logos.pomorze.pl

Zapisane
AIDS
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 36


« Odpowiedz #8 : Sierpieñ 16, 2010, 07:57:34 »


Album 2x VCD/DVD - Æwiczenia relaksacyjne i autogenne

1. Relaks progresywny Jacobsona + Trening autogenny Schultza

Pe³ne wersje 2 æwiczeñ do praktycznego wykonywania w warunkach domowych i klubowych.

Opracowanie i wykonanie: W³adys³aw Pitak, muzykoterapeuta i logopeda medialny.

Nagrania wykonano w Jaskiniach Solno-Jodowych "Galos" w Kudowie i L±dku Zdroju w 2004 r.

2. Jak radziæ sobie ze stresem + omówienie technik relaksacyjnych

Wyk³ad, prezentacja i omówienie w wyk. W³adys³awa Pitaka podczas Ogólnopolskich Warsztatów dla Dziennikarzy - Niepo³omice 2004).

Z wyk³adu i prezentacji dowiesz siê, ¿e: "relaksacja Jacobsona polega na wykonywaniu okre¶lonych, celowych ruchów rêkami, nogami, tu³owiem i twarz±, po to, aby napinaæ i rozlu¼niaæ okre¶lone grupy miê¶ni organizmu. Napinanie i rozlu¼nianie s³u¿y najpierw wyuczeniu zdawania sobie sprawy z ró¿nicy wra¿eñ p³yn±cych z miê¶nia napiêtego i rozlu¼nionego.

Systematyczne æwiczenia ucz± tak¿e nawyku rozlu¼niania w³asnych miê¶ni. Uczenie siê relaksu jest podobne do uczenia siê jazdy na nartach czy p³ywania.

Z treningu p³yn± okre¶lone korzy¶ci.

Oto niektóre z nich:
- przyjemne doznania i poprawa samopoczucia,
- wzmocnienie zaufania do siebie,
- zmniejszenie nadci¶nienia i poprawa pracy serca,
- lepsza praca ¿o³±dka i jelit,
- dzia³anie profilaktyczne przeciw wrzodom i k³opotom trawiennym,
- zmniejszenie nerwowo¶ci, rozwój wyobra¼ni i procesów my¶lenia.

Nazwa trening autogenny Schultza pochodzi od greckiego s³owa "autos"- sam i "genos"- pocz±tek, pochodzenie, ród. Autogenny znaczy wiêc: æwicz±cy w³asne EGO.

Ró¿nica miêdzy stanem hipnotycznym a autogennym polega na tym, ¿e w pierwszym przypadku cz³owiek znajduje siê pod wp³ywem dzia³ania hipnotyzera, a w autogenii - pod wp³ywem samego siebie.

Trening Schultza ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wspomagaj±cym przy ró¿nego rodzaju neurozach i zaburzeniach psychosomatycznych, dolegliwo¶ciach hormonalnych, w neurologii, foniatrii, po³o¿nictwie, stomatologii i przy drobnych zabiegach chirurgicznych.

Metoda sprawdzi³a siê w wielu dziedzinach , m.in. w poradniach wychowawczych i ma³¿eñskich, w sporcie (przed startem) i sztuce aktorskiej i publicznych wyst±pieniach (przy opanowywaniu tremy przed wystêpami).

Obiektywne badania kliniczne (EEG, EKG) dowodz±, ¿e metoda ta wp³ywa na ³agodzenie, a nierzadko usuwa m.in. takie objawy chorobowe:

- nerwicowy czêstoskurcz serca i nerwowe po³ykanie powietrza,
- choroba wrzodowa ¿o³±dka i dwunastnicy,
- d³awica sercowa (po³±czona ze stanami lêkowymi),
- dusznica oskrzelowa,
- nerwice narz±dowe (dyskinezje dróg ¿ó³ciowych, spastyczne stany jelit, zaparcie),
- mêczliwo¶æ, migrena i moczenie nocne,
- naczynioruchowe bóle g³owy,
- nadci¶nienie têtnicze,
- nadczynno¶æ tarczycy,
- pokrzywka i ¶wi±d nerwicowy,
- ruchy przymusowe (tiki) i wymioty psychogenne,
-   wegetatywne zaburzenia kr±¿enia i przewodu pokarmowego.

#



Koszt albumu 2xDVD = 45 z³.+ 5 z³ (koszty pocztowe) = 50,- z³ z przedp³at± na konto autora:


rodzaj wp³aty: album 2xVCD

Wysy³ka odbywa siê w terminie 3 dni  po otrzymaniu potwierdzenia z banku o wp³yniêciu w/w kwoty na konto.
~~~~~~~~~~~~


Uwaga: 

Nr konta podamy po z³o¿eniu zamówienia  mailowego  (biuro@logos.dt.pl) lub telefonicznego (94-340-60-06)  z podaniem  tytu³u  zamówionego nagrania, nazwiska odbiorcy i jego adresu.


[size=24]telefony: 94-340-60-06;
600-809-254
e-mail: logos@logos.pomorze.pl
www.logos.pomorze.pl
[/size]

Zapraszamy


Zapisane
AIDS
Nowy u¿ytkownik
*
Wiadomo¶ci: 36


« Odpowiedz #9 : Listopad 01, 2010, 17:39:22 »



LOGOS-Koszalin
LOGOPEDIA MEDIALNA

W³adys³aw Pitak



dla dziennikarzy, pracowników mediów, rzeczników prasowych, pracowników PR, mened¿erów.

Zajêcia odbywaj± siê  w formie 3-dniowych zjazdów (od pi±tku do niedzieli).
W programie miêdzy innymi zajêcia obejmuj±ce zagadnienia z zakresu estetyki ¿ywego s³owa, interpretacji tekstów, elementów retoryki, pracy nad g³osem, pracy przy mikrofonie, przygotowania wyst±pienia przed kamer±, kszta³towania wizerunku, elementów psychologii w komunikacji, technik pokonywania stresu.

Prowadzi je logopeda, muzykoterapeuta, aktor estradowy, operator kamer filmowych i telewizyjnych,   wiza¿ysta – W³adys³aw Pitak.
[/color]

Adres:


Towarzystwo Terapii i Kszta³cenia Mowy
 „LOGOS”
ul. Pieczarek 4,
75-900 Koszalin
tel. (94) 340-60-06
kom. 600-809-254



Kontakt:

 [size=16]e-mail :
logos@logos.pomorze.pl
strony URL:
www.logos.pomorze.pl
Zapisane
Strony: [1]
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC | Sitemap

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

naszegry gangem zwiazek-ludowy dlawtajemniczonych playnewstories